Vai tu ar prieku ej uz darbu?
Prakse.lv • 01.09.2024 • Other
Tu darbā pavadi dienas lielāko daļu. Mikroklimats darba vietā bieži var kļūt par noteicošo iemeslu darba vietas izvēlē. Negatīvas attiecības kolektīvā uzkrāj stresu un veido nepatiku pret darbu. Iespējams, ka tas pat ir ļaunākais motivācijas un darba rezultātu ienaidnieks.
Šādas saspringtas attiecības ir iespējams labot un pavērst pilnīgi citā virzienā, vajag tikai nedaudz vieduma un vēlmes sevi iepriecināt. Attiecības darbā savā ziņā var pielīdzināt attiecībām ģimenē, kur tās tiek pakāpeniski koptas un veidotas. Katra saskarsmes situācija pa kripatiņai uzkrāj + un - emocijas, kuras piedalās katras nākošās saskarsmes situācijas veidošanā. Gluži kā bankas kontā tiek uzkrātas un tērētas pozitīvās jūtas.
Pavisam nebūtisks, pašapziņu aizskarošs konflikts dažkārt mūs ierauj negatīvo emociju virpulī, no kura izkļūt ir salīdzinoši grūti. Tādā situācijā, lai arī ko cilvēks nedarītu, Tu burtiski meklē viņa uzvedībā kļūdas. Un pat vairāk – tiek sabojātas attiecības, kas savukārt negatīvi ietekmē visu kolektīvu. Protams mēs varam pie tā vainot savu kolēģi, priekšnieku vai padoto. Bet Tu taču piekritīsi, ka ir tādi cilvēki ar kuriem sastrīdēties praktiski nav iespējams? Lai arī kur tie parādītos, visur valda pacilāts noskaņojums un dzīvesprieks. Tas tikai pierāda to, ka veselīgu mikroklimatu kolektīvā var izveidot jebkurš (vismaz priekš sevis).
Ievēro emocionālo higiēnu. Katrs cilvēks ir atbildīgs par savām emocijām tieši tāpat, kā par to, kādā izskatā viņš parādās sabiedrībā. Nevienam nav pienākums saņemt no manis šo negatīvo lādiņu. Neseni atklājumi liecina par to, ka cilvēkam dusmu brīdī sabiezē asinis. Šī informācija ir ierakstīta DNS un mantota no mūsu senčiem, kad dusmas nereti saistījās ar smagiem ievainojumiem, kas savukārt neļāva cietušajam noasiņot. Var būt tieši tāpēc dusmas iet roku rokā ar migrēnu. Arī šodien dusmas ievaino ķermeni, tikai no iekšpuses.
Ko Tu vēlies dot citiem? Pirms dalies ar kolēģiem savās personīgajās rūpēs, pārdomā, vai tas neatstās uz viņiem nomācošu iespaidu. Vai ir vērts stāstīt par neveiksmi, kura mani piemeklējusi personīgajā dzīvē, ja klausītājs tev tik un tā nespēs palīdzēt? Amerikā skaitās sliktais tonis, ja uz jautājumu Kā tev iet? Tu sāc izkratīt sirdi.
Kad jūti ka ir uzkrājusies iekšēja spriedze – nomaini apstākļus. Izej pastaigāties, sarīko kafijas pauzi, atceries situāciju no savas dzīves, kad Tu juties laimīgs. Esi emocionāli inteliģents – apzinies savu emocionālo stāvokli un mācies to vadīt.
Smaidi. Sejas muskulatūra ir cieši saistīta ar Tavu jūtu pasauli. Piespiedu smaids, pat pavisam viegls un neuzkrītošs, liks Tev cauru dienu justies pacilāti. Nemeklē iemeslu, lai kādam uzsmaidītu.
Kritiku atliec uz rītdienu. Ja kāds pēc Tavām domām ir rīkojies nepareizi, centies atlikt šo sarunu uz nākamo dienu. Tajā pašā brīdī izteikts pārmetums var būt nepārdomāts un balstīts uz emocijām. Kad jebkuras spēcīgas jūtas pārņem cilvēku – loģika snauž. Tām pat nebūt nav jābūt negatīvām emocijām.
Kritizē zem četrām acīm - slavē publiski. Izsakot publisku kritiku, Tu sāpīgi iesit cilvēka pašapziņai un liec tam aizstāvēties, pat tad ja viņš pats lieliski apzinās, ka viņam nav taisnība. Savukārt publiskai uzslavai piemīt maģisks spēks. Tā spēj kausēt ledus kalnus un ienaidniekus padarīt par draugiem. Atceries kā Tu juties, kad Tevi pēdējo reizi kāds publiski uzslavēja? Uzslavai ir jābūt ļoti objektīvai un patiesai. Katrā cilvēkā var atrast kaut ko, kas ir uzslavas vērts.
Piedod citiem viņu kļūdas. Piedod citu kļūdas tāpat kā Tu piedod savējās. Ja kāds ir izteicis kļūdainu apgalvojumu un pats to ir apzinājies (kā arī visbiežāk notiek), neturpini barot savu pārākuma sajūtu un norādīt uz to.
Ievēro pieklājību. Burvju vārdiņi Lūdzu, Vai Tu nebūtu tik laipns, Paldies u.c. - ir sīkumi, no kuriem sastāv šī pasaule, bet bez kuriem tā kļūst lietišķi sausa un vēsa.
Centies dot nedaudz vairāk kā no Tevis sagaida. Pārsteidz kolēģus ar ko pilnīgi negaidītu. Nopērc šampanieti un torti par godu otrdienai. Katrs prieciņš, ko tu tiem sagādā, uzkrājas Tavā attiecību kontā.
Neiegrimsti rutīnā. Jo tuvāks cilvēks, jo vairāk uzmanības, iecietības un mīlestības viņš ir pelnījis. Bieži gan notiek pretēji, kad jaunienācējus mēs savā dzīvē uzņemam daudz laipnāk, kā savus tuvākos radiniekus.
Avots: www.workingday.lv