Sazināšanās noteikumi ar darba devējiem
QA Academy • 05.12.2017 • Career planning tips, CV tips, Employers advice
Parunāsim par mijiedarbības noteikumiem komunicējot ar darba devēju vai uzņēmuma, kurā jūs piesakāties darbam, HR-nodaļu. Nez kāpēc daži cilvēki aizmirst par šiem vienkāršiem noteikumiem. Bet es vēlos tos akcentēt. Jo, ja jūs nevarēsiet veikt labu pirmo iespaidu pirms došanās uz interviju, tas var kļūt par izšķirošo faktoru galīga lēmuma par sadarbību pieņemšanas brīdī. Kādi ir šie noteikumi?
Mijiedarbības noteikumi, komunicējot ar IT nozares darba devējiem.
1. Novērtējiet savu un citu cilvēku laiku.
Ja kāda iemesla dēļ jums nesanāk ierasties laicīgi uz darba interviju, tad brīdiniet par to iepriekš. Visi ciena precizitāti. Esiet pārliecināti, ja darba intervija ir nozīmēta uz noteiktu laiku, tad jūs sagaidīs tieši šajā laikā. Protams, būs labāk, ja jūs nāksiet par 5-10 minūtem pirms sākuma. Tādā veidā, jums būs iespēja atvilkt elpu, sakopot domas, sakārtot sevi. Gaidot, paskatieties uz cilvēkiem, palasiet uzņēmuma avīzi. Iespējams, tas samazinās jūsu iekšēju satraukumu. Darba intervija — tas vienmēr ir stress. Ja kāds jums saka, ka nav satraucies, tad, iespējams, viņš ir apmierināts ar reālu darba vietu, bet uz darba interviju atnāca savu iemeslu dēļ.
Ja pirms intervijas jūs saņēmāt sadarbības piedāvājumu no cita uzņēmuma, brīdiniet par to. Ja piedāvājums ir saņemts ieplānotās intervijas dienā, tad labāk piezvanīt. Ja līdz intervijai paliek dažas dienas, tad varat uzrakstīt vēstuli uz e-pastu. Tikai nerakstiet īsziņas. Izņemot to, ka tas nav ļoti labi, var gadīties tā, ka jūs sūtīsiet ziņu uz daudzkanālu numuru, un tas vienkārši nenonāks. Darba devējs domās, ka kandidāts neatnāca uz interviju. Iespaids par jums nebūs labs, vai piekrītat?
2. Sakiet patiesību - godīgums jūs pārveidos.
Ja kandidāts sāk izgrozīties un izvairīties no atbildēm vai runā tekoši, bet visticamāk melo, tas raksturo viņu ne no labākās puses. Ja tā gadās, ka jums uzdod neērtu jautājumu, nevajag neko izdomāt, sakiet visu kā ir. Ja jūs jau vairākus mēnešus meklējat darbu, tad nav jāizdomā stāsti par slimiem radiniekiem. Sakiet godīgi, ka apmeklējat intervijus, bet nesaņemat piedāvājumus. Tas būs godīgi un skaisti. Uz godīgumu vienmēr gribas atbildēt arī godīgi. Tikai nelietojiet pārmērīgi vārdus-parazītus "godīgi sākot" vai "patiesi uzskatu". Šādas frāzes rada šaubas par izteiktajiem vārdiem.
3. Esiet pati.
Nav nepieciešams izgudrot tēlu lai sevi pārdotu. Ja jūs esat emocionāla persona sarunā, vai, gluži pretēji, nesteidzīga, mierīga, tad nevajag to slēpt. Visbiežāk intervijas procesā jūs pielaikos konkrētai komandai. Vēlāk jums var būt neērti strādāt kolektīvā, jūs varat vienkārši būt nepiemēroti viens otram.
4. Kā ģērbties uz darba interviju?
Protams, ja jūs piesakāties uz kādas kompānijas drošības dienesta pozīciju, tad būs lietderīgi uzvilkt klasisku uzvalku. IT uzņēmumos ir pieņemts ģērbties ērti: T-kreklos, kreklos, kurpēs ar papēžiem, sporta kurpēs. Jāsaka, ka pārrunās vienmēr ir ļoti labi redzams, ka cilvēks uzvilka uzvalku, kurā viņam ir neērti. Sākas nevajadzīgas darbības, pretendents domā par kurpēm, kuri spiež, nevis par to, kā skaidri un skaisti atbildēt uz uzdoto jautājumu. Taču neaizmirstiet par veselo saprātu. Ja jūs esat pieraduši ar apģērbu šokēt apkārtējos, tad labāk atstāt tādus tērpus mājās, bet uz interviju uzvilkt kaut ko neitrālu.
5. Iepazīstieties ar uzņēmumu pirms intervijas.
Darba devēji un HR-speciālisti lasa SV līdz personīgas iepazīšanās ar kandidātu. Palasiet arī jūs par uzņēmumu pirms došanās uz darba pārrunām. Būs labi, ja jūsu galvā jau būs kaut kāds priekšstats par kompāniju. Palasiet informāciju Internetā, meklējiet informāciju rakstos un sociālajos tīklos. Tā jūs varēsiet ne tikai uzzināt par uzņēmuma dzīvi, bet arī izvairīties no daudziem banāliem jautājumiem.
Ceram, ka šo vienkāršo noteikumu ievērošana palīdzēs jums veiksmīgi izturēt interviju un iegūt vēlamo darbu.