Kad pieņemt lēmumu ir problēma
Prakse.lv • 10.09.2024 • Other
Varbūt esi ievērojis, ka bieži paļaujies uz citu ieteikto, lai noņemtu atbildības nastu no sevis?
Bieži atsakāmies no lēmumu pieņemšanas, jo tā sekas šķiet par grūtu, liek mainīt pierastos apstākļus vai kā citādi ietekmē un izjauc tavu ierasto dzīvi. Piemēram, vēlme mācīties un papildināt zināšanas ir, bet nespēj izšķirties, kurā augstskolā to darīt, vai spēsi samaksāt, vai pietiks visam laika, un beigās vai to vispār vajag. Visām lietām ir divas puses, tāpēc paskaties no pozitīvā viedokļa, ko varētu iegūt – jaunas zināšanas, draugus, labi pavadītu laiku, kontaktus, plašākas darba iespējas. Atceries, ka atverot vienas durvis, aiz tām var būt vēl citas, un tu nekad nezināsi, kādas lieliskas iespējas vari palaist garām.
Kāpēc būtu jāmācās pieņemt lēmumus mazās lietās un nepaļauties uz sakritībām? Jo vairāk trenēsi sevi šajā prasmē, jo grūtākus lēmumus spēsi izdarīti patstāvīgi. Ļoti iespējams, ka to novērtēs darbā un, parādot šīs spējas, tiksi ne tikai pie uzslavas, bet arī paaugstinājuma. Citus vadīt spēj tikai tādi, kas lieliski vada paši sevi!
Analizē savas emocijas, vienmēr pati uzņemies atbildību par saviem lēmumiem un nebaidies kļūdīties. Ir vairāki veidi, kā vari pieņemt lēmumus, un neviens no tiem nav peļams, ja vien pēc tam nejūti nožēlu:
- Impulsīvi lēmumi, kas pieņemti balstoties uz mirkļa vājumu vai pirmajām sajūtām.
- Pārdomāti lēmumi, kuros ir izvērtētas visas iespējamās variācijas, par un pret. Tie parasti nekad neliek vilties.
- Lēmumi, kas balstās un nejaušību vai veiksmi. Tie pieņemti pēc principa, ka viss ir liela laimes spēle.
- Lēmumi, kas pieņemti emociju uzplūdā, kad prāts vispār nav sabiedrotais. Bieži šādus lēmumus vada prieks, dāsnums, mīlestība, bet var būt arī dusmas, naids vai atriebība.
Ir vairāki paņēmieni, kā sakopot domas, un atrast pareizo risinājumu, lai atklātu savu viedokli.
- Lai varētu izvēlēties, ievāc papildus informāciju.
- Nebaidies lūgt padomu. Jautā draugam, nevis tāpēc, ka nespēj izlemt pati, bet, lai uzzinātu viedokli no malas.
- Iztēlojies notikumu un tā radīto gaisotni.
- Atbrīvo prātu. Nododies fiziskam darbam, kas uz brīdi liks aizmirst visas domas, satraukumus un veicamās izvēles. Pāris stundas atvēli sporta treniņam vai mājas, dārza darbiem, nostrādini ķermeni, atbrīvojot prātu. Pēc tam viss iepriekšējais liksies nedaudz attālināts no tevis. Varēsi rast risinājumu it kā distancējoties no lietas.
- Lozē un uzzināsi, ko patiesībā vēlies. Tā ir sena patiesība, kas ātri atklāj īstās sajūtas. Ja, piemēram, nespēj izvēlēties, uz kuru sporta nodarbību doties, paņem divas bumbiņas. Zilā būs joga, zaļā aerobika, samaisi tās un aizvērtām acīm izlozē vienu. Izvilki zilo, bet labāk tomēr gribēji zaļo? Izvēle ir skaidra, jo iekšējā sajūta atklājās brīdī, kad izvilki to, ko nevēlējies.
- Apsēdies un rūpīgi apdomājot saraksti ieguvumus un zaudējumus.
Avots: www.karjeraunnauda.espati.lv